Pozdrav pomladi – Gregorčki 2023
Kot je običaj, bo prireditev potekala na predvečer svetega Gregorja, v soboto, 11. marca, med 13. in 20. uro, ob Gradaščici na Eipprovi ulici v Trnovem v Ljubljani.
Pozdrav pomladi – Gregorčki je prireditev, s katero se spominjamo starega ljudskega običaja, ko so se obrtniki s spuščanjem lesenih ladjic z gorečimi svečkami po potokih simbolično poslovili od zime in se veselili, da s prihodom pomladi pri delu ne bodo več potrebovali luči. Namen prireditve je med drugim oživljanje kulturne podobe starega mestnega jedra. Prizorišče dogodka (nabrežje Gradaščice in Trnovski most) sta namreč del arhitekturne zapuščine Jožeta Plečnika, ki je bila lansko leto dodana na Unescov seznam kulturne dediščine.
PROGRAM
13.00–18.00
Spuščanje gregorčkov
13.15 Kako pravilno reciklirati? – zabavna točka o pomenu varovanja okolja
Predstavitev slovenskih ptic – zvočna interaktivna delavnica
14.00–18.00
Izdelovanje papirja iz japonskega dresnika – predstavitev
Izdelovanje gregorčkov iz papirja japonskega dresnika – ustvarjalna delavnica
Risanje in barvanje slovenskih ptic – likovna delavnica
14.30 Nastop učencev Glasbene šole Konservatorija za glasbo in balet
15.00 Gnezdenje ptic in spoznavanje urbanih ptic – interaktivna delavnica
16.00 Adi Smolar – koncert
18.00–20.00
Večerno spuščanje gregorčkov
13.00–20.00 Kulinarični kotiček na Eipprovi
Animatorja/moderatorja dogodka: Inan Du Swami in Mojca Špik
Soustvarjalci programa:
DOPPS – Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije
PAPLAB – Mojstrska delavnica za ročno izdelovanje papirja
Glasbena šola Konservatorija za glasbo in balet
JP VOKA SNAGA
Prireditev bodo popestrile zanimive otroške delavnice in predstavitve:
PAPLAB – Mojstrska delavnica za ročno izdelovanje papirja pod okriljem JP VOKA SNAGA
Program Pozdrav pomladi – Gregorčki 2023 bo vključeval tudi mojstrsko delavnico PAPLAB ročne 400 let stare obrti izdelave papirja. Papir bomo izdelovali iz vlaken japonskega dresnika, invazivne tujerodne vrste, ki škoduje domačemu rastlinju in ga reciklirali. Na letošnjih Gregorčkih bomo uporabljene papirne gregorčke in ostanke papirja znova predelali v papir, tega pa uporabili za izdelavo novih barčic. Takšno delo otrokom nazorno in hkrati zabavno pokaže, kako deluje recikliranje v praksi. Mimogrede se bodo udeleženci izobrazili tudi o invazivnih vrstah, nevarnostih, ki jih predstavljajo okolju, ter o tem, kako jih lahko inovativno konstruktivno uporabimo.
Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenijo (DOPPS)
Koliko vrst ptic živi v okolici vašega doma in kako dobro jih poznate? Mnoge ste verjetno že videli, nekatere med njimi pa ste mogoče le slišali, ko so pele ali se oglašale. Pridružite se nam na delavnici in spoznajte različne vrste ptic, ki gnezdijo v mestih skozi njihovo oglašanje in petje. Da boste lahko točno vedeli, kdo izmed sosedov poje.
Vas zanima, kako lahko pomagate pticam in spreminjajoče mestno okolje prilagodite za njihovo gnezdenje? Nekatere izmed vrst, ki gnezdijo v Ljubljani vas bodo verjetno presenetile, tisti bolj pozorni pa jih morda že poznate.
Pred prireditvijo bodo potekale otroške likovne delavnice izdelovanja gregorčkov:
- v soboto, 4. 3., ob 11.00 v Slovenskem etnografskem muzeju (Metelkova ulica 2, Ljubljana). Delavnica je primerna za otroke od 5. leta naprej,
- v petek, 10. 3., ob 17.00 v Botaničnem vrtu Univerze v Ljubljani (Ižanska cesta 15, Ljubljana). Delavnica je primerna za otroke od 5. leta dalje (mlajši otroci v spremstvu staršev) in odrasle,
- v soboto, 11. 3., ob 10.00 v Kinodvoru (Kolodvorska 13, Ljubljana) v sklopu dogodka Ptičje prigode,
- v soboto, 11. 3., ob 11.00 v Mali ulici (Prečna 7, Ljubljana) v sklopu dogodkov Gregorjevo v Mali ulici.
Posebno pozornost namenjamo varovanju okolja: vsako leto je najprej potrebno temeljito počistiti strugo in bregove Gradaščice. Obiskovalce redno nagovarjamo, da za izdelavo gregorčkov uporabijo biološko razgradljive in reciklirane materiale. Ladjice se med prireditvijo pobira iz vode, na koncu pa se tiste, ki jih ni mogoče ponovno uporabiti oz. jih otroci zavržejo, odvrže v za to namenjene zabojnike.
Izdelajte tudi vi svojo ladjico iz biološko razgradljivih materialov in se nam pridružite!
Prireditev je za obiskovalce brezplačna.
*V primeru dežja bo prireditev potekala v Slovenskem etnografskem muzeju (o končni lokaciji bomo, glede na vremenske razmere, javnost obvestili dan pred dogodkom).
Dogodek poteka v sklopu LUV festa:
Dogodek financira: