
SLAVNOSTNA OTVORITEV 37. MEDNARODNEGA FESTIVALA IMAGO SLOVENIAE IN POLETJA V STARI LJUBLJANI
ORKESTER SLOVENSKE FILHARMONIJE
Dirigent: Kahi Solomnišvili
Solisti:
Marta Sesar, flavta
Jože Rošer in Blaž Ogrič, rogova
Ivan Šoštarič, violončelo
Manja Slak, violina
Spored:
Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791), Uvertura k operi Čarobna piščal, KV 620
Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791), Rondo v D-duru, KV 184 za flavto in orkester
Antonín Leopold Dvořák (1841–1904), V naravi, op. 91
Michael Haydn (1737–1806), Koncert za 2 rogova v Es-duru, M.C56 – III. stavek (Rondeau. Allegretto)
Antonín Leopold Dvořák (1841–1904), Gozdna tišina, op. 68 za violončelo in orkester
Uroš Krek (1922–2008), Rapsodični ples
Camille Saint-Saëns (1835–1921), Introdukcija in rondo capriccioso, op. 28 za violino in orkester
Camille Saint-Saëns (1835–1921), Bacchanale iz opere Samson in Dalila, op. 47
Na otvoritvenem koncertu že 37. Mednarodnega festivala Imago Sloveniae se bodo pod taktirko novega glavnega dirigenta naše osrednje filharmonične institucije Kahija Solomnišvilija ob
Orkestru Slovenske filharmonije kot solisti predstavili najboljši člani orkestra.
Slovenska filharmonija, s koreninami, segajočimi v leto 1701, je ena najstarejših glasbenih institucij v Evropi. Orkester Slovenske filharmonije je v polnem sijaju zaživel po ustanovitvi Slovenske filharmonije leta 1947, z domačimi stalnimi dirigenti in gostujočimi velikani, kot so Carlos Kleiber, Riccardo Muti in Daniel Harding. Ljubljanskemu občinstvu ponuja raznolike abonmajske cikle, ki vključujejo standardni orkestrski repertoar 18. in 19. stoletja ter tudi najsodobnejšo glasbo in glasbo starejših slogovnih obdobij, s čimer glasbeniki dokazujejo svojo vsestranskost. Združuje najboljše domače glasbenike, ki so se jim po letu 1990 pridružili številni izstopajoči tuji instrumentalisti. Domače uspehe in močno tradicijo so lahko spoznala tudi tuja okolja – v zadnjih desetletjih so turneje in gostovanja Orkester Slovenske filharmonije vodili v najprestižnejše dvorane in na odmevne festivale po celem svetu.
Izjemen mlad dirigent gruzijskih korenin Kahi Solomnišvili, je v letošnjem letu prevzel vlogo glavnega dirigenta Slovenske filharmonije. Je prejemnik številnih nagrad med drugim Gruzijske nagrade Tsinandali Award za izjemne dosežke na področju glasbe. Od leta 2022 sodeluje z Filharmoničnim orkestrom Buenos Airesa ter gledališčem Teatro Colón, kjer je debitiral s premiero opere I. Stravinskega The Rake’s Progress. Sodeloval je z različnimi nacionalnimi in mednarodnimi orkestri, med drugim s Poljsko baltsko filharmonijo Frederica Chopina, Izraelsko sinfonietto in Gruzijsko sinfonietto. S Slovensko filharmonijo sodeluje od leta 2023, hkrati pa je redni dirigent Gruzijskega filharmoničnega orkestra in Tbilisijskega opernega in baletnega gledališča.
Solo flavtistka v Orkestru Slovenske Filharmonije Marta Sesar je diplomirala na Akademiji za glasbo v Ljubljani v razredu prof. Mateja Zupana, danes pa je magistrica profesorica flavte. Trenutno se dodatno izobražuje na znameniti akademiji Universität der Künste v Berlinu v razredu prof. Christine Fassbender. Svoje glasbeno znanje je kot solistka in komorna glasbenica pogosto predstavljala na državnih in narodnih tekmovanjih ter prejela številne nagrade. Usposabljala se je na seminarjih pri različnih mojstrih, kot so Christina Fassbender (Nemčija), Paolo Taballione (Italija), Hansgeorg Schmeiser (Avstrija), Andrea Oliva (Italija), Manuel Morales (Španija) in drugih. Od leta 2022 je zaposlena kot solo flavtistka v Orkestru Slovenske filharmonije.
Hornist Jože Rošer je član Orkestra Slovenske filharmonije in docent na ljubljanski Akademiji za glasbo. Igra tudi v več komornih zasedbah in nastopa kot solist z orkestri. Marca 2022 je s svojo muzikalnostjo in tehnično izpopolnjenostjo navdušil na dveh koncertih. Z Orkestrom Slovenske filharmonije je izvedel Prvi koncert za rog in orkester Richarda Straussa, s Simfoniki RTV Slovenija in tremi kolegi hornisti pa zahtevno Koncertno skladbo za štiri rogove in orkester Roberta Schumanna.
Večkrat nagrajeni hornist Blaž Ogrič je že pred diplomo na ljubljanski Akademiji za glasbo dosegel številne visoke uvrstitve na mladinskih tekmovanjih. Leta 2007 je zmagal na Mednarodnem tekmovanju mladih solistov in komornih zasedb v Beogradu, leta 2011 prejel prvo nagrado na tekmovanju TEMSIG, leta 2015 pa prvo mesto na tekmovanju v Varaždinu. Prejel je tudi Škerjančevo nagrado in študentsko Prešernovo nagrado Univerze v Ljubljani. Izpopolnjeval se je na mojstrskih tečajih pri priznanih profesorjih Radovanu Vlatkoviću, Johannesu Hiterholzerju, Luizu Carlosu Garcii, Daleu Clevengerju, Willu Sandersu. Igral je z izvrstnimi dirigenti, kot so Neville Marriner, Philippe Jordan, Daniel Harding, Christoph Eschenbach. Sodeluje z različnimi evropskimi orkestri (Camerata Salzburg, Zadrski komorni orkester, HNK Ivana pl. Zajca Reka, Haydnova filharmonija). Redno nastopa v različnih komornih zasedbah, zlasti pa je znan kot odličen solist. Leta 2019 je postal solo hornist v Orkestru Slovenske filharmonije.
Odlična violinistka Manja Slak je diplomirala na Univerzi za glasbo in upodabljajočo umetnost na Dunaju pri prof. Elisabeth Kropfitsch, magistrirala pa pri prof. Antonu Sorokovu. Prejela je vrsto nagrad kot na primer prvo nagrado na glasbenem tekmovanju Ars nova v Trstu ter nagrado Paolo Spincich na finalnem tekmovanju prvonagrajencev s Klavirskim triom Sensibile, prvo nagrado na tekmovanju Don Vincenzo Vitti v Castellana Grotte v Italiji, prvo nagrado in posebno nagrado na tekmovanju za mlade instrumentaliste Musicale Euritmia ter zlato plaketo in tretjo nagrado na tekmovanju Svirél in absolutno prvo nagrado na tekmovanju International Academy Crescendo v Bujah na Hrvaškem. Leta 2023 je uspešno opravila avdiciji za Berlinsko operno akademijo in Slovensko filharmonijo. Kot koncertna mojstrica je izvedla številne koncerte in je redna nadomestna violinistka v Dunajskem simfoničnem orkestru. Bila je članica Gustav Mahler Jugendorchestra (GMJO), Evropskega mladinskega orkestra (EUYO), Britten Pears Orkestra v Londonu in Evropske filharmonije Švica.
Vstop prost.
*V primeru dežja bo koncert potekal v Slovenski filharmoniji.
V sodelovanju z:
Dogodek poteka v okviru festivala Junij v Ljubljani.