![](https://imagosloveniae.net/wp-content/uploads/2023/07/BORDERLESS-2-400x400.png)
BORDERLESS QUARTET (Slovenija, Italija)
Festival Prečkanja – Sconfinamenti
BORDERLESS QUARTET (Slovenija, Italija)
Aljaž Beguš, klarinet
Stefano Mesaglio, violina
Erica Piccotti, violončelo
Nejc Kamplet, klavir
Spored: Olivier Messiaen (1908—1992), Kvartet za konec časa
Pomen modularne zasedbe Borderless Quartet je v preseganju meje med slovensko in italijansko kulturo, zato sta v zasedbi vedno po dva člana iz vsake od teh držav, spored pa konceptualno obravnava nadnacionalne teme.
Slovenski virtuoz Aljaž Beguš je prejemnik petih prvih nagrad na državnih tekmovanjih TEMSIG in zmagovalec številnih mednarodnih tekmovanj, kot sta Città di Carlino in Marco Fiorindo. Leta 2005 je prejel študentsko Prešernovo nagrado, dve leti pozneje pa je bil polfinalist mednarodnega evrovizijskega tekmovanja EBU New Talent v Bratislavi. Leta 2014 se je s pihalnim kvintetom Spirito uvrstil v polfinale tekmovanja ARD. Nastopa na solističnih koncertih in sodeluje s prestižnimi komornimi zasedbami, poleg tega pa igra tudi z orkestri Spira Mirabilis, Orchestra da Camera di Mantova, Orchestra Mozart, English National Opera, European Union Youth Orchestra in Gustav Mahler Jugendorchester. Kot solist je nastopil z Orkestrom Slovenske filharmonije, Simfoniki RTV Slovenija, Gustav Mahler Jugendorchester, Jeaner Philharmonie, Orchestra da Camera di Mantova, Pihalnim orkestrom Akademije za glasbo, RTV Big Bandom idr. Kot član orkestrov ali komornih zasedb je nastopil na znanih festivalih BBC Proms, Luzern Festival, Young Euro Classics, Bolzano Festival, Mantova Chambermusic Festival, Salzburger Festspiele, Kammermusikfest Lockenhaus. Trenutno je zaposlen kot bas klarinetist v Orkestru Slovenske filharmonije.
V Vidmu rojeni Stefano Mesaglio se je violine začel učiti pri šestih letih, saj so ga že kot otroka očarali veliki virtuozi na tem glasbilu. Študiral je pri profesorju Helfriedu Fisterju in z odliko diplomiral v igranju in pedagogiki. V tem času je soustanovil Furiant Quartet in postal prvi violinist zasedbe. Pod budnim očesom profesorjev Eberharda Feltza in Tima Voglerja je Stefano, kot štipendist berlinske organizacije Yehudi Menuhin Live Music Now, uspešno zaključil magistrski študij iz komorne igre na Visoki šoli za glasbo Hanns Eisler v Berlinu. Trenutno dela na svojem drugem magisteriju, tokrat iz violinske igre, in sicer na Universität der Künste Berlin pri profesorju Marku Gothoniju. Stefano je kot solist in orkestrski violinist igral že s številnimi evropskimi in azijskimi orkestri in pri tem pogosto zasedal mesto koncertnega mojstra ali vodje drugih violin. Po duši so mu bližje komorne zasedbe, kljub temu pa z veseljem igra tako s komornimi kot simfoničnimi orkestri po Evropi in širše.
Italijanska čelistka Erica Piccotti je že pri štirinajstih letih z odliko diplomirala na Konservatoriju za glasbo Santa Cecilia v Rimu. Študij je nadaljevala z Antoniem Menesesom na bernski Höchschule der Künste v Bernu, cremonski Akademiji Walter Staufferin in sienski Accademia Chigiana. Leta 2013 ji je predsednik italijanske republike Giorgio Napolitano podelil častno priznanje Alfiere della Repubblica za izjemne dosežke v glasbi. Med njene vrhunce v sezoni 2021/2022 spadajo solistični nastopi z dirigentoma Sir Antoniem Pappanom in Danielom Orenom ter zaključek sezone na IUC z Orchestra Canova in Enricom Paganom. Zmagovalka številnih državnih in mednarodnih tekmovanj si je pridobila naziv Najboljše čelistke italijanskih konservatorijev, Premio Città di Padova, Jugend Musiziert Nuremberg in zmago na tekmovanju NYIAA, ki jo je pripeljala do nastopa na newyorškem Carnegie Hallu in štipendije Maura Giorgetti milanske Scale. Serija njenih uspehov na tekmovanjih pa se tu šele dobro začenja: kot solistka je med drugim nastopila z zagrebškimi solisti, milansko zasedbo La Orchestra Verdi, I Pomeriggi Musicali Orchestra, orkestrom filharmonije Kodaly Debrecen, Orquestra Sinfonica del Estado del Mèxico. Trenutno študira s Fansom Helmersonom na kronenberški akademiji za mlade soliste.
Pianist Nejc Kamplet je študiral na Univerzi za glasbo in upodabljajočo umetnost v Gradcu v razredu prof. Zuzane Niederdorfer, zdaj pa študij nadaljuje na Univerzi za glasbo, gledališče in medije v Hannovru ter se dodatno izpopolnjuje na seminarjih pri številnih svetovno znanih pianistih, kot so Jacques Rouvier, Arie Vardi, Daejin Kim, Mikhail Voskresensky, Aleksandar Madžar, Sofya Gulyak. Na uglednih mednarodnih tekmovanjih dosega zavidljive uspehe: leta 2020 je zmagal na Yamahinem štipendijskem tekmovanju na Dunaju, leta 2021 pa na spletnem tekmovanju Franz Liszt. Že od mladih let aktivno sodeluje na glasbenih festivalih po Sloveniji in v tujini, kot so Festival Ljubljana, Festival Lent, Festival Maribor, Carpe Artem, Noč slovenskih skladateljev in Arsonore. Kot solist je nastopil na koncertih v Sloveniji, na Hrvaškem, Slovaškem, v Avstriji, Italiji, Nemčiji, New Yorku, Litvi, Estoniji ter na Kitajskem. Snemal je tudi za slovensko nacionalno televizijo, ki je že večkrat predvajala njegove posnetke. Na podlagi izjemnih dosežkov je prejel štipendiji Ministrstva za kulturo v Sloveniji ter občine Gradec v Avstriji.
Olivier Messaiaen je Kvartet za konec časa napisal med drugo svetovno vojno (1940—41), ko je bil jetnik nemškega taborišča v Görlitzu (danes na območju mesta Zgorzelec na Poljskem, ki – podobno kot Nova Gorica z Gorico – tvori urbanistično celoto z nemškim Görlitzem).
Programski vodja Festivala Prečkanja – Sconfinamenti Alexander Gadjiev si je to skladbo izbral in koncert postavil v Gorico prav zaradi te sorodnosti, pa tudi zaradi zgodovinsko specifičnih okoliščin nastanka dela. Tudi slovensko-italijansko zasedbo je sestavil iz želje po zbliževanju svetov na obeh straneh meje. Medtem pa so vrhunski glasbeniki v svojih izjemno uspešnih mednarodnih karierah že davno prerasli meje svojih držav in postali državljani sveta glasbe.
Kvartet za konec časa je pomemben mejnik na področju komorne glasbe dvajsetega stoletja. Napisan je bil za neobičajno zasedbo (klarinet, violino, violončelo in klavir), ki pa jo je skladatelju narekovala nujnost, saj je lahko izvajalce izbiral le med preostalimi ujetniki v taborišču. Poleg nenavadne zasedbe to delo označuje tudi svojstvena estetika, ki jo je nepodpisani avtor kritike v francoski reviji L’Information musicale 11. julija 1941 opisal takole: »[…] s pomočjo izvirnega in organiziranega melodičnega in ritmičnega jezika, ki se poraja iz meditacij na antično grško ritmiko in hindujskega modalizma – meditacij, ki jih skladatelju nalaga notranja potreba po ustvarjanju […] –, nas je Olivier Messiaen znova povedel, tokrat še globlje, v začaran pragozd, ki ga nosi v sebi, in nas tam razveselil s čisto glasbo. V kvartetu se prepletajo lesketajoče harmonije, teža počasnih linij svečane in hieratične narave, šaljiv, a plemenit ples ritmične igre ter popolnoma sveža inventivnost.«
Kvartet je vsaj deloma poseben tudi v tem, da posameznih stavkov ne izvaja celotna zasedba. Tako je tretji stavek v celoti napisan za solo klarinet, četrti za trio klarinet, violina in violončelo, peti za violončelo in klavir, osmi pa za violino in klavir. Skladba je kmalu postala eno najbolj izvajanih komornih del v salonih okupiranega Pariza. Peti stavek je bil umeščen tudi na program gibanja za manj abstraktno in bolj človečno glasbo La jeune France (Mlada Francija), ki si je v času nemške okupacije zadalo nalogo obnoviti francosko kulturo v kontekstu Vichyjske Francije in čigar vodilni član je bil tudi Messiaen. L‘Information musicale je izvedbo petega stavka, tj. dua za violončelo in klavir, na tem koncertu obsodila kot nasilno trganje kosa nedeljive celote. Zanimivo pa je, da je sam skladatelj v poznejših intervjujih povedal, da je delo pravzaprav nastajalo kot serija krajših iskric: »V taborišču sem bil z violinistom, klarinetistom in čelistom. Nemudoma sem zanje napisal krajši trio. Zaigrali so mi ga v kopalnici […]; ti prvi zvoki so me spodbudili, da sem to kratko skladbico obdržal kot neke vrste preludij, okrog katerega sem potem postopoma zgradil ostalih sedem.« S tem je v diskurz o svojem delu vnesel dvom o vrstnem redu, v katerem naj bi stavke izvajali, saj je znani pariški dirigent in skladatelj Pierre Boulez delo označil za znanilca novega zagona avantgardnega gibanja. V sodobni interpretaciji se delo, kot je zapisal Messiaen sam, »[…] nikoli ne konča – kot se tudi nikoli ni začelo: vrti se okrog samega sebe, njegovi časovni gradniki pa se spletajo kot žive in nevidne barve rozet v katedralah.« Delo Quatuor pour la fin du Temps torej ni posebno le zaradi svoje zgodovinske vloge ali specifične zasedbe, temveč je prelomno tudi kot znanilec nove narativne strukture, ki je linearnost glasbene pripovedi nadomestila s cikličnostjo.
Projekt Festival Prečkanja – Sconfinamenti financira Evropska unija iz Sklada za male projekte GO! 2025 programa Interreg VI-A Italija-Slovenija 2021–2027, ki ga upravlja EZTS GO.
Brezplačne vstopnice, ki vam jih velikodušno poklanjajo Primorske novice, lahko prevzamete na prizorišču uro pred dogodkom. Rezervacije niso mogoče.
Festival Prečkanja – Sconfinamenti
BORDERLESS QUARTET (Slovenia, Italia)
Aljaž Beguš, clarinetto
Stefano Mesaglio, violino
Erica Piccotti, violoncello
Nejc Kamplet, pianoforte
Olivier Messiaen (1908-1992), Quartetto per la fine dei tempi
Il significato del Quartetto modulare Borderless risiede nell’attraversamento del confine tra la cultura slovena e quella italiana, motivo per cui l’ensemble comprende sempre due membri provenienti da ciascuno di questi Paesi e il programma affronta concettualmente temi transnazionali.
Il virtuoso sloveno Aljaž Beguš ha vinto cinque primi premi ai concorsi nazionali TEMSIG ed è stato vincitore di numerosi concorsi internazionali come Città di Carlino e Marco Fiorindo. Nel 2005 ha ricevuto il Premio Prešeren per studenti e due anni dopo è stato semifinalista del Concorso Internazionale EBU New Talent Eurovision di Bratislava. Nel 2014 ha raggiunto le semifinali del concorso ARD con il suo quintetto di fiati Spirito. Si esibisce in concerti da solista e collabora con prestigiosi ensemble da camera; suona inoltre con Spira Mirabilis, Orchestra da Camera di Mantova, Orchestra Mozart, English National Opera, European Union Youth Orchestra e Gustav Mahler Jugendorchester. Come solista ha suonato con l’Orchestra Filarmonica Slovena, l’Orchestra Sinfonica di RTV Slovenia, la Gustav Mahler Jugendorchester, la Jeaner Philharmonie, l’Orchestra da Camera di Mantova, l’Orchestra di Fiati dell’Accademia di Musica, la RTV Big Band, ecc. Come membro di orchestre o di ensemble da camera si è esibito in rinomati festival come i BBC Proms, il Festival di Lucerna, Young Euro Classics, il Festival di Bolzano, il Mantova Chambermusic Festival, il Salzburger Festspiele, il Kammermusikfest Lockenhaus. Attualmente è impiegato come clarinettista basso nell’Orchestra Filarmonica Slovena.
Nato a Udine, Stefano Mesaglio ha iniziato a studiare il violino all’età di sei anni, affascinato fin da piccolo dai grandi virtuosi dello strumento. Ha studiato con il professor Helfried Fister e si è diplomato con lode sia in musica che in pedagogia. Sotto l’occhio vigile dei professori Eberhard Feltz e Tim Vogler, Stefano ha completato con successo il Master in musica da camera presso la Hanns Eisler School of Music di Berlino come borsista dell’organizzazione berlinese Yehudi Menuhin Live Music Now. Attualmente sta lavorando al suo secondo Master, questa volta in violino, presso l’Universität der Künste Berlin con il professor Mark Gothoni. Stefano ha suonato come violino solista e orchestrale con molte orchestre europee e asiatiche, spesso come concertmaster o leader di altri violini. Predilige gli ensemble da camera, ma ama suonare sia con orchestre da camera che sinfoniche in Europa e altrove.
La violoncellista italiana Erica Piccotti si è diplomata con lode al Conservatorio di Santa Cecilia di Roma all’età di 14 anni. Ha proseguito gli studi con Antonio Meneses alla Höchschule der Künste di Berna, all’Accademia Walter Staufferin di Cremona e all’Accademia Chigiana di Siena. Nel 2013 le è stato conferito dal Presidente della Repubblica Italiana, Giorgio Napolitano, il premio onorario Alfiere della Repubblica per i meriti musicali. Tra i momenti salienti della sua stagione 2021/2022 figurano le esibizioni da solista con i direttori d’orchestra Sir Antonio Pappano e Daniel Oren, e il finale di stagione alla IUC con l’Orchestra Canova ed Enrico Pagano. Vincitrice di numerosi concorsi nazionali e internazionali, ha ottenuto il titolo di miglior violoncellista dei Conservatori italiani, il Premio Città di Padova, lo Jugend Musiziert di Norimberga e la vittoria al concorso NYIAA, che le ha permesso di esibirsi alla Carnegie Hall di New York e di ottenere una borsa di studio Mauro Giorgetti dalla Scala di Milano. La sua serie di successi nei concorsi è solo all’inizio: come solista è apparsa con i Solisti di Zagabria, l’Orchestra Verdi di Milano, l’Orchestra I Pomeriggi Musicali, l’Orchestra Filarmonica Kodaly Debrecen, l’Orquestra Sinfonica del Estado del Mèxico, tra gli altri. Attualmente studia con Fans Helmerson alla Kronenberg Academy for Young Soloists.
Il pianista Nejc Kamplet ha studiato presso l’Università di Musica e Arti dello Spettacolo di Gratz con la professoressa Zuzana Niederdorfer e sta proseguendo gli studi presso l’Università di Musica, Teatro e Media di Hannover, dove si sta perfezionando in seminari con molti pianisti di fama mondiale come Jacques Rouvier, Arie Vardi, Daejin Kim, Mikhail Voskresensky, Aleksandar Madžar e Sofya Gulyak. Ha ottenuto invidiabili successi in prestigiosi concorsi internazionali: nel 2020 ha vinto il Concorso Yamaha Scholarship di Vienna e nel 2021 il Concorso Franz Liszt Online. Fin da giovane ha partecipato attivamente a festival musicali in Slovenia e all’estero, come il Festival di Lubiana, il Festival di Quaresima, il Festival di Maribor, il Carpe Artem, la Notte dei Compositori Sloveni e Arsonore. Come solista si è esibito in concerti in Slovenia, Croazia, Slovacchia, Austria, Italia, Germania, New York, Lituania, Estonia e Cina. Ha anche registrato per la televisione nazionale slovena, che ha trasmesso più volte le sue registrazioni. Per i suoi eccellenti risultati ha ricevuto borse di studio dal Ministero della Cultura sloveno e dal Comune di Graz in Austria.
Olivier Messaiaen scrisse Quartetto per la fine dei tempi durante la Seconda guerra mondiale (1940-41), quando era prigioniero nel campo tedesco di Görlitz (oggi nell’area della città di Zgorzelec in Polonia, che – come Nova Gorica e Gorizia – forma un’unità urbana con la città tedesca di Görlitz).
Alexander Gadjiev, direttore del programma del Festival Prečkanja – Sconfinamenti, ha scelto questo brano e ha ambientato il concerto a Gorizia proprio per questa affinità, oltre che per le circostanze storicamente specifiche della creazione dell’opera. L’ensemble italo-sloveno è nato anche dal desiderio di avvicinare i mondi di entrambi i lati del confine. Nel frattempo, nelle loro carriere internazionali di grande successo, i migliori musicisti hanno da tempo superato i confini dei loro Paesi e sono diventati cittadini del mondo della musica.
Il Quartetto per la fine dei tempi è un’importante pietra miliare nel campo della musica da camera del XX secolo. È stato scritto per un ensemble insolito (clarinetto, violino, violoncello e pianoforte), ma dettato dalla necessità, poiché il compositore poteva scegliere gli esecutori solo tra i prigionieri rimasti nel campo. Oltre all’insolito organico, quest’opera è caratterizzata da un’estetica particolare, che l’autore non firmato di una recensione sulla rivista francese L’Information musicale dell’11 luglio 1941 descrive come segue: “[…] con l’aiuto di un linguaggio melodico e ritmico originale e organizzato che emerge dalle meditazioni sull’antico ritmico greco e sul modalismo indù – meditazioni imposte al compositore dal bisogno interiore di creare […] – Olivier Messiaen ci ha condotto ancora una volta, questa volta ancora più in profondità, nell’incantata foresta primordiale che porta dentro di sé, e lì ci ha deliziato con musica pura”. Il quartetto combina armonie scintillanti, il peso di linee lente di natura solenne e ieratica, una danza scherzosa ma nobile di giochi ritmici e un’inventiva completamente fresca”.
Il quartetto è anche speciale, almeno in parte, in quanto i singoli movimenti non sono eseguiti dall’intero ensemble. Così il terzo movimento è scritto interamente per clarinetto solo, il quarto per un trio di clarinetto, violino e violoncello, il quinto per violoncello e pianoforte e l’ottavo per violino e pianoforte. Il brano divenne presto una delle opere da camera più eseguite nei salotti della Parigi occupata. Il Quinto movimento fu anche inserito nel programma de La jeune France (Giovane Francia), un movimento per una musica meno astratta e più umana che, durante l’occupazione tedesca, si prefiggeva di far rivivere la cultura francese nel contesto della Francia di Vichy e di cui Messiaen era uno dei principali membri. L’Information musicale denunciò l’esecuzione del quinto movimento, un duo per violoncello e pianoforte, in occasione di questo concerto, come una violenta lacerazione di un insieme indivisibile. È interessante notare che lo stesso compositore, in interviste successive, ha dichiarato che l’opera è stata in realtà creata come una serie di brevi scintille: “Ero in campo con un violinista, un clarinettista e un violoncellista. Scrissi subito un breve trio per loro. L’hanno suonato per me nel bagno […]; questi primi suoni mi hanno incoraggiato a tenere questo breve pezzo come una sorta di preludio, attorno al quale poi ho costruito gradualmente gli altri sette”. In questo modo, introdusse nel discorso sulla sua opera un dubbio sull’ordine di esecuzione dei movimenti, mentre il famoso direttore d’orchestra e compositore parigino Pierre Boulez descrisse l’opera come foriera di un nuovo impulso per il movimento d’avanguardia. In un’interpretazione moderna, l’opera, come scrisse lo stesso Messiaen, “[…] non finisce mai – così come non è mai iniziata: ruota intorno a se stessa, i suoi elementi temporali si intrecciano come i colori vividi e invisibili dei rosoni delle cattedrali”. Il Quatuor pour la fin du Temps non è quindi speciale solo per il suo ruolo storico o per il suo specifico ensemble, ma è anche innovativo in quanto foriero di una nuova struttura narrativa che ha sostituito la linearità della narrazione musicale con la ciclicità.
Il progetto Festival Prečkanja – Sconfinamenti è finanziato dall’Unione Europea attraverso il Fondo Piccoli Progetti GO! 2025 del Programma Interreg VI-A Italia-Slovenia 2021-2027, gestito dal GECT GO.
I biglietti gratuiti, generosamente donati da Primorske novice, possono essere ritirati presso la sede un’ora prima dell’evento. Non è possibile prenotare.