VEČER HARFE IN VIOLINE
Mojca Zlobko Vajgl, harfa
Žiga Brank, violina
Spored:
Carl Philipp Emanuel Bach (1714–1788), Sonata v g–molu, H.524.5 (BWV 1020)
Gaetano Donizetti (1797–1848), Sonata za violino in harfo v G–duru, A 496
Marcel Tournier (1879–1951), Dva romantična preludija, op.17
Claude Debussy (1862–1918), Arabeska št. 1
Carlos Salzedo (1885–1961), Pesem v noči
Eugène Ysaÿe (1858–1931), Violinska sonata št. 5, op.27
Pietro Mascagni (1863–1945), Simfonična medigra iz opere “Cavalleria rusticana”
Camille Saint Saëns (1835–1921), Fantazija za violino in harfo, op.124
Mojca Zlobko Vajgl, glasbenica ter redna profesorica harfe na ljubljanski Akademiji za glasbo Univerze v Ljubljani, je že vrsto let ena izmed vodilnih slovenskih harfistk, glasbenih poustvarjalk ter mednarodno uveljavljenih umetnic. Kot solistka je nastopala z vrsto uglednih zasedb, med drugim z Berlinskimi simfoniki, Dunajskimi simfoniki, Komornim orkestrom Hamburške filharmonije, Stockholmskim komornim orkestrom, Ars Amata Zürich, Orchestre di Padova e del Veneto, Kijevsko filharmonijo in mnogimi drugimi. Glasbeni kritiki redno hvalijo njeno prefinjeno muzikalnost širok barvni spekter, izrazito artikulacijo, nenehno iskanje ustreznih elementov konceptualnih ilustracij harfne igre, pa tudi dosledno poglobljenost interpretacije ter dovršenost in izpiljenost njene tehnike.
Iz njenih mnogih sodelovanj z odličnimi slovenskimi skladatelji (Primož Ramovš, Ivo Petrić, Uroš Krek, Jani Golob, Aleš Strajnar in Milko Lazar) se je rodila serija izvirnih del za harfo, ki bogati slovenski in evropski harfistični opus. Doslej je izdala devet zgoščenk, od tega sedem pri založbi ZKP RTV SLO, eno pri Slovenski filharmoniji ter eno pri založbi Camerata Tokyo.
Številni kritiki so izpostavili rafiniran ton širokega spektra violinista Žiga Branka ter njegovo tehnično briljanco in virtuozno razvnetost. Svoje znanje predaja na Akademiji za glasbo v Ljubljani, mojstrskih tečajih ter občasno Konservatoriju za glasbo in balet v Ljubljani. V svoji razgibani karieri se je preizkusil kot član orkestra Slovenske filharmonije, član Zagrebških solistov in nenazadnje koncertni mojster SNG Opera in balet Maribor. Za seboj ima številne samostojne solistične koncerte po Evropi in šiše. Med pomembnejšimi nastopi z orkestri velja omeniti prvo izvedbo violinskega koncerta L. M. Škerjanca z orkestrom RTV Slovenija v Veliki dvorani Slovenske filharmonije. ZKP RTV Slovenija je izdala obsežen opus njegovih izvedb, ki vključuje ploščo del Mozarta, Beethovna in H. W. Ernsta ter opus štiriindvajsetih Paganinijevih capricciev, kar je prvi izdani posnetek te literature pri nas. Z orkestrom RTV Slovenija je posnel redko izvajani koncert F. Busonija. Njegov album celotnega cikla solo sonat Eugena Ysaye-ja je požel izvrstne kritike doma in v tujini. Trenutno pripravlja dve plošči: Beethovnov violinski koncert in 2 romanci (z orkestrom RTV Slovenija pod taktirko S. Kulenovića) ter celoten opus sonat za violino in klavir Johannesa Brahmsa (s pianistom Rokom Palčičem).
Brezplačne vstopnice, ki vam jih velikodušno poklanjajo Primorske novice, je mogoče prevzeti zadnjo uro pred dogodkom na prizorišču. Rezervacije niso mogoče.
v sodelovanju z: